Back to top

Demokraatia ei ole müügiks

Eesti Vasakliit toetab eraisikute poliitannetustele ülempiiri seadmist ning erakondade rahastusmudeli ümbertegemist.

Praegu kehtiv erakondade rahastusmudel on viinud olukorrani, kus mõnel üksikul suurrahastajal on võimalik dikteerida tervete erakondade valimisprogramme, ministrivalikuid ning seadusalgatusi. Inimese varaline seisund ei tohiks aga anda talle eelist demokraatlikus valimissüsteemis.

Eestit ohustab oligarhia teke

Eraannetused moodustavad olulise, mitme parempartei puhul isegi peamise osa erakonna rahastusest. Mida suurem on erakonna rahastus, seda rohkem on erakonnal võimalik soetada valimisreklaami ning mõjutada valimistulemust. Erakondadele laekuvate annetuste suurusjärgud ei peegelda see-eest sugugi erakondade tegelikke toetusnumbreid rahvastiku seas. Lõviosa suurrahastajate annetustest läheb neile erakondadele, mis toetavad jõukuse ning ettevõtluse madalat maksustamist. Teisisõnu on jõukamate kodanike ning nende huve esindavatel paremerakondade hääl meie valimissüsteemis suurema kaaluga.

Hiljuti pakkusid sotsiaaldemokraadid välja seadusemuudatuse, mis piiraks poliitannetused ühe inimese kohta aastas 100 000 eurole. Sotside ettepanek ei ole mõeldud lahendama suurrahastajate probleemi, vaid piiraks kõigest lõhet paremerakondadele ja sotsiaaldemokraatidele laekuvate suurannetuste vahel. Poliitannetuste mahtu tuleb küll piirata, kuid ülempiir tuleb seada väljapakutust oluliselt madalamale. Vasakliidu ettepanek on seada poliitiliste annetuste piirmäär ühe alampalga suurusele summale kuus. Vähendamaks kapitali rolli valimissüsteemis peame oluliseks piirata ka erakondade kampaaniakulusid.

Erakondade rahastus tuleb ümber teha

Erakondade praegust rahastussüsteemi luues nähti ette, millist ohtu kujutas endast parteide rahastuse usaldamine täielikult eraisikute kätte. Selle ohu minimeerimiseks loodi erakondadele ka riikliku toetuse mehhanism, mis eraldab raha vastavalt valimistel saadud kohtade arvule. Kuna rahastuse suurus sõltub valimistulemusest ning valimistulemust mõjutavad erakondade rahalised võimed, soosib rahastusmudel praegusel kujul siiski neid erakondi, millel on heldemad annetajad.

Vasakliidu ettepanek on muuta erakondade riigieelarvelise toetuse jaotuskorda – seome riigipoolse toetuse suuruse küll valimisel saadud kohtade arvuga, kuid vähendame ühe saadikukoha eest laekunud toetust iga lisanduva saadikukohaga. Selline mehhanism kindlustaks väikeerakondade konkurentsivõime ning piiraks Riigikogus pikalt esindatud olnud paremparteide domineerimist.

Valida tuleb sedelite, mitte eurodega

Igal kodaniku hääl, vaatamata tema rahalistele võimetele, peab omama vabadel valimistel võrdset kaalu. Kui me ei soovi, et demokraatlikult valitud rahvaesindajate asemel langetaksid otsuseid üksikud oligarhid, peame seadma piiri nende tehtavatele poliitannetustele.