Täna, 8. märtsil tähistame ülemaailmset naistepäeva. Möödunud sajandi töölisliikumisest väljakasvanud tähtpäevaga tähistame naiste sotsiaalseid, majanduslikke, kultuurilisi ja poliitilisi saavutusi ning juhime tähelepanu veel lahendamata probleemidele.
Vaatamata möödunud sajandi suurtele edusammudele pole naiste positsioon ühiskonnas meestega võrdsustunud. Sooline võrdõiguslikkus, reproduktiivõigused ja naistevastane vägivald, teemad, mille oleksime ühiskonnana pidanud seljatama juba ammu, on aktuaalsed tänaseni. Areng on aeglane ning nii mitmeski demokraatias on möödunud aastatel astutud hoopis vähisamme.
Euroopa suurim palgalõhe on Eesti häbiplekk
Ka Eestis on valdkondi, kus naisi ei kohelda vastassooga võrdväärselt, muuhulgas on meil Euroopa kõrgeim palgalõhe. Kui Euroopa Liidus teenib naine sama töö eest keskmiselt 12% vähem kui mees, siis Eestis ulatub lõhe koguni 20,5%-ni. See tähendab, et 2025. aasta seisuga peab naine mehega võrdse aastapalga teenimiseks töötama 33 päeva kauem.
Meeste ja naiste palgavahet põhjustab muuhulgas meeste ülekaal juhtivatel kohtadel ning mitmete traditsiooniliselt “naiselike” ametite alatasustamine. Kusjuures palgaerinevused ei seisne ainult meeste ja naiste erinevates karjäärivalikutes: naistele makstakse vähem ka täpselt sama töö eest.
Saadame palgalõhe ajaloo prügikasti
Palkade avalikustamine, peresõbraliku töökeskkonna loomine, tasuta lastehoiu pakkumine, naiste esindatuse suurendamine sookvootidega – need on vaid mõned meetmed meeste ja naiste palgaerinevuste piiramiseks. Palgalõhe ei ole paratamatus ning sellest vabanemine ei nõua jalgratta taasleiutamist, kõigest poliitilist tahet. Eesti Vasakliidul on see tahe olemas. Saadame üheskoos palgalõhe ajaloo prügikasti!
Soovime kõigile naistele head rahvusvahelist naistepäeva!