Back to top

Telekomisektor peab kuuluma rahvale

Eesti Vasakliit toetab Eesti telekomisektori viimist avalikku omandisse ning kiire ja tasuta internetiühenduse tagamist kõikjal Eestis.

 

Aasta-aastalt kallinevad sidepaketid, monopoolses seisundis sideettevõtted ning küsitav kriisikindlus on näidanud, et vaba turg ei saa hakkama kvaliteetse ja taskukohase sideteenuse pakkumisega ning selletarvis on vajalik liita olemasolevad teenusepakkujad riiklikuks telekomiettevõtteks.

 

Tarbijavaenulikkus, kõrged hinnad ja kriisikindluse puudumine

 

Vaatamata telekomiettevõtete kümnetesse miljonitesse ulatuvatele aastakasumitele peavad tarbijad taluma pidevaid hinnatõuse, tarbijavaenulikku käitumist ning keskpärast või puudulikku sideteenust. Hiljuti avalikustas meedia, et turuliider Telia on asunud oma klientidele kallimaid pakette koguni vaikimisi peale suruma. Ilma kliendi teadmise või nõusolekuta kehtestatud paketi tühistamiseks peab inimene ettevõttega aga ise ühendust võtma. Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet on nimetanud Telia praktikat tarbija õiguste rikkumiseks.

 

Lisaks liigkõrgetele teenusehindadele on sideturul probleeme riikliku tähtsusega teenuste kriisikindlusega:, näiteks ei ole tagatud sidemastide töövõime ulatusliku elektrikatkestuse korral. Praeguses keerulises julgeolekuolukorras on lubamatu, et Eesti riigi kodanikud võivad kriisiseisundis jääda sideturu mittetoimimisest tingitud infosulgu. Eesti ei saa lubada endale telekomisektorit, mis juhindub oma tegevuses usaldusväärse sideteenuse pakkumise asemel kasumi teenimisest välismaisetele aktsionäridele.

 

Turul puudub konkurents ja tarbijatel valikuvabadus

 

Kuigi Eestis tegutseb üle 200 sideettevõtte, moodustavad sideturust lõviosa vaid 3 ettevõtet: Telia (50%), Elisa (33%) ja STV (9%). Telia on Eestis suisa monopoolses seisundis, kuna omab sisuliselt kogu Eesti kaablitaristut, mida ülejäänud sideettevõtted Telialt rentima peavad. Eesti-suurune riik on see-eest liiga väike konkureerivate kaablitaristute väljaehitamiseks, mistõttu mängib turuhinna kujunemisel ebaproportsionaalset rolli just ühe suurettevõtte tegevus.

 

Eesti poliitikas valdav turuliberaalne loogika näeb ette, et optimaalseima teenusehinna paneb paika vaba turg ja konkurents. Sealjuures nimetatakse riigipoolset sekkumist pahatihti “vaba turu solkimiseks”. Sellised argumendid ei päde olukorras, kus üks ettevõtted omab teiste ees selget eelist ning tarbijatel sisuliselt puudub valik eri teenusepakkujate vahel. Riigi sekkumine sideturgu on seega ainuõige lahendus.

 

Riik peab ulatama rahvale abikäe

 

Eesti Vasakliidu möödunud aastal uuendatud poliitprogramm näeb ette strateegiliste majandussektorite riigistamist ning kiire ja tasuta internetiteenuse tagamist kõikjal Eestis. Leiame, et möödunud kuude arengud on vaid tugevdanud argumente telekomisektori avalikku omandisse tagasivõtmiseks ning eluks vajalike teenuste tagamiseks riigi, mitte erasektori poolt. Sideteenuste töökindluse ning madala hinna saab tagada vaid riigi jõuline sekkumine.